Jak woda dzieli się kolorem?

Dzień dobry, witam Was serdecznie, dziś znów eksperymentujemy. Jestem pewna,że wszyscy będą zachwyceni!!!

 

CZAS START!!!

 

Kocham eksperymenty. Znam ich mnóstwo, niewielka część pojawiła się na naszej stronie,a dziś kolejny. Tym razem mam dla Was łatwy eksperyment z wodą: jak woda dzieli się kolorem?

 

Myślę, że większość z Was znajdzie w domu wszystko, co jest niezbędne by zrobić to doświadczenie z wodą.

 

Potrzebne nam będą:

  • dwie butelki z takim samym otworem (lub dwa słoiczki),
  • woda,
  • bibuła marszczona,
  • sól lub cukier,
  • łyżeczka,
  • patyczek,
  • miska,
  • tekturka.

 

Miskę używamy dla bezpieczeństwa, gdyby coś poszło nie tak. Lepiej, aby woda wylała się właśnie do naczynia, niż rozlała po stole i podłodze.

 

Sposób wykonania:

Doświadczenie z wodą: wykonanie

 

 

 

 

Butelki wkładamy do miski i napełniamy je wodą, do jednej należy włożyć bibułę marszczoną w celu zabarwienia cieczy. Papier wyjmujemy. Do drugiej butelki wsypujemy dwie łyżeczki soli (zaraz dowiecie się dlaczego) i wymieszać ją trzeba w celu rozpuszczenia. Następnie do każdej butelki dolać wody do maksimum.

 

Jak woda dzieli się kolorem

 

 

 

 

Na butelkę z przeźroczystą wodą nakładamy tekturkę i mocno ją dociskamy, tak by woda się nie wylała, kiedy odwrócimy ją do góry nogami. Nie jest to łatwe, więc młodsze dzieci mogą poprosić o pomoc dorosłego. Ustawiamy butelkę z tekturą na drugiej, zabarwionej i delikatnie usuwamy tekturę, starając się, by woda się nie wylała. Obserwujemy co się dzieje – górna butelka zabarwi się na ten sam kolor!!!

 

Cząsteczki barwnika, czyli bibuły rozpuściły się i rozprzestrzeniły w wodzie, dlatego już na początku w pierwszej butelce zmieniła ona kolor. Co się stało, że woda w drugim naczyniu też się zabarwiła? Najczęściej dzieci odpowiadają, że woda z dołu popłynęła do góry – to jednak nie do końca prawda. Grawitacja sprawia, że woda z odwróconej butelki będzie spływała w dół, a skoro tak się dzieje, to woda z dołu też musi się gdzieś przemieścić. Zostanie więc „przepchnięta”, a w związku z tym wymiksuje się. Dosypując soli (lub cukru) do butelki zmieniliśmy gęstość wody, stąd  „bezbarwna” woda, spłynęła i wymieszała się po drodze z kolorową. 

ŻYCZĘ MIŁEGO EKSPERYMENTOWANIA ORAZ MIŁEGO CZWARTKU!!!!