Temat dnia: Pisanki, kraszanki

Dzień dobry!

Kolejna porcja zabaw dla Was
Dzisiaj naszym tematem będą pisanki i kraszanki. Pod spodem zamieszczam zdjęcia, aby każdy sobie zobaczył jak wyglądają pisanki – pomalowane kolorem – i kraszanki – mają piękny namalowany
  wzór. Mamy jeszcze drapanki – wzór jest wtedy wydrapywany. Wszystkie robimy z jajek. Zdradzę Wam, że dziś cały dzień będziemy mówić o jajkach. Pisanki, kraszanki i drapanki to ważny element Świąt Wielkanocnych.

1. Jakie jest jajko? – zabawa sensoryczna i słowna – wzbogacanie wrażeń dotykowych oraz słownictwa.

Dzieci poznają dotykiem ugotowane kurze jajko w skorupce, przykładają je do policzka, przekładają z ręki do ręki, turlają po dywanie i wypowiadają się na temat cech jajka.

2.Przenieś jajeczko – ćwiczenia podniebienia miękkiego.

Za pomocą słomki, wciągając powietrze, dzieci przenoszą styropianowe małe jajeczka ( jeśli nie ma w domu takich, można zrobić małe jajeczka z kartki ) z tacy/talerzyka do wielkanocnego koszyczka.

JAJKA STYROPIANOWE NAKRAPIANE JAJKO JAJA 100 SZTUK 5057122465 ...

3.Czyje jajko? – zabawa sensoryczna i słowna- usprawnienie analizatorów: wzrokowego, dotykowego oraz wzbogacenie słownictwa.

Dzieci oglądają jaja: kurze, kacze, przepiórcze i strusie. Określają ich wielkość i barwę. Jeśli ktoś ma możliwość pokazania dziecku prawdziwych jaj, to byłoby super. Ciekawe czy ktoś będzie miał jajko strusie???? Jeśli tak, czekam na zdjęcie.

Jajko na twardo inaczej, czyli kogel-mogel w skorupce! [WIDEO ...UWAGA! Przełom w nauce - Japończycy wyhodowali kury składające ...

 

Jak i jak długo gotować kacze jajka | IleGotowac.plKaczka domowa – DinoAnimals.pl

Jaja przepiórcze, przepiórka przepiórki spożywcze - Niska cena na ...Hodowla przepiórek - wszystko co warto wiedzieć! - Rynek Rolny

Jaja strusie - 7217474092 - oficjalne archiwum AllegroStruś czerwonoskóry – Wikipedia, wolna encyklopedia

Porównanie jaj:

Wiadomości o jajach + porównanie jaja kurzego z przepiórczym ... Porównanie jaja strusiego i kurzego - zdjęcie 4 - Hodowla strusi ...

4. Teraz chwila relaksu, proszę o obejrzenie bajki świątecznej.

5.Co się kryje w jajku? – zabawa badawcza, której celem jest poznanie budowy jajka.

Rodzic rozbija do miseczki surowe jajko. Następnie obiera i kroi na pół ugotowane jajko na miękko i na twardo. Dzieci werbalizują swoje obserwacje, rodzic koryguje wypowiedzi dzieci i uzupełnia.

Jajko na miękko – Wikipedia, wolna encyklopedia11 rzeczy, których zapewne nie wiesz o jajkach – Crazy Nauka

Dlaczego jaja kurze są ok? - Poradnia Dietetyczna, Dietetyk Opole ...

6.Zabawy i ćwiczenia gimnastyczne.

Jeśli ktoś ma pojemniki po jajkach niespodziankach, to może wykonać dziecku super sposób na ćwiczenia, na pewno się zachęci do ćwiczeń gimnastycznych. Tyle ile jest opakowań po jajkach niespodziankach, tyle przygotowujemy karteczek. Na karteczkach zapisujemy proste ćwiczenia np. 5 pajacyków, 5 podskoków w miejscu, bieg w miejscu, krążenia ramionami, obrót wokół własnej osi, 5 przysiadów, 5 skłonów tułowia w przód, 5 skłonów tułowia w bok, krążenia bioderek itp. Każdą karteczkę wkładamy do osobnego plastikowego jajka. Wszystkie jajka wkładamy do koszyczka wielkanocnego. Dziecko po kolei losuje jajko, otwiera i wykonuje ćwiczenie. Do zabawy zapraszam rodziców i rodzeństwo również.

Dziecko otrzymuje piłkę tenisową lub inną piłeczkę przypominającą wielkością piłeczkę tenisową. Dziecko stoi i po kolei wykonuje następujące ćwiczenia ( żeby dziecku było raźniej zapraszam rodziców również do ćwiczeń):

  • przekładanie piłki z ręki do ręki przodem
  • przekładanie piłki z ręki do reki tyłem
  • przekładanie piłki z ręki do ręki nisko za plecami
  • przekładanie piłki z ręki do ręki wysoko nad głową
  • unoszenie raz prawej, raz lewej nogi i za każdym razem przekładamy piłkę pod kolanem
  • siad podparty o nogach ugiętych, piłka leży między stopami; dziecko chwyta piłkę delikatnie obiema stopami unosząc ją ku górze, a następnie odkłada na podłogę
  • siad podparty o nogach ugiętych, między kostkami piłka, prostowanie i uginanie nóg w kolanach.

Każde ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

7.Pisanki – kolorowanie według wzoru. Karta pracy na stronie 37.

8.Pliki do pobrania dla chętnych: 

Pisanki – łączenie cech 1

Pisanki – łączenie cech 2

Pisanka – karta pracy 1

Pisanka – karta pracy 2

Kolorowanka pisanki

Pisanki – karta pracy 3

Pisanki – karta pracy 4

Wrzuciłam kilka propozycji kart pracy, myślę, że każdy chętny znajdzie coś dla siebie, a może będzie i ktoś, kto zrobi wszystkie.

9.Kurczątka – zabawa bieżna.

Dziecko na hasło: ,,kurczątka” rozbiega się po pokoju, a na hasło: ,,lis” – zatrzymuje się i stoi nieruchomo do momentu usłyszenia hasła: ,,kurczątka „. Zabawę powtarzamy kilka razy.

10. Pisanki – ulepianki. Wdrażanie do precyzji i rozwijanie prawidłowego napięcia ręki.

Dzieci lepią z plasteliny, modeliny, ciastoliny lub innej gotowej masy kraszanki (pisanki). Gdyby ktoś nie miał gotowej masy, można zrobić masę solną. Po wyschnięciu masy solnej można później pięknie pomalować farbami kraszankę.

Przepis na masę solną:

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka soli kuchennej
  • O.5 szklanki wody

Wszystko proszę dokładnie wymieszać w misce i masa gotowa.

11.Proszę o zaśpiewanie naszej wielkanocnej piosenki – znajduje się w zakładce – piosenki i wierszyki Krasnoludki oraz pod wczorajszym tematem.

12.Proszę o powtarzanie wierszyka z waszymi milusińskimi – znajduje się pod wczorajszym tematem w nr 4. Kto chętny, proszę pod koniec tygodnia nagrać mi jak moje kochane dzieciaczki go recytują, chętnie posłucham 🤗

Serdecznie pozdrawiam ciocia Monika 😊