Temat dnia: Zakładamy hodowlę roślin

Witam was serdecznie!

Na początek przypomnijmy sobie o czym wczoraj była mowa – rodzice pytają dziecko.
Zdradzę wam, że wy też dziś założycie własną hodowlę rzeżuchy, cebuli oraz fasoli. Czeka was pracowity dzień, ale wierzę w was, na pewno poradzicie sobie z tym doskonale. Czekam na fotki waszych hodowli 🙂

Ostanio dotarły do mnie zdjęcia Bartusia, Olka, Wiktorka W.
oraz Piotrusia. Czekam na resztę 🙂

Hodujemy fasolę  – proszę rodziców o opowiedzenie historyjki dotyczącej etapów hodowli fasoli.

Rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego; przypomnienie co jest potrzebne do wzrostu rośliny ( gleba, światło, woda).

Znalezione obrazy dla zapytania: hodowla fasoli

Tutaj jest do pobrania dziennik hodowli fasoli, zadanie dla chętnych. Rodzice pomagają w wypełnianiu dziennika, dzieci kolorują.

Dziennik hodowli fasoli

Ja sama chętnie, gdy wrócimy do przedszkola zobaczę te wasze dzienniki, jak pięknie są uzupełnione.

Przygotowanie hodowli fasoli ,,Jaś”:

Potrzebny będzie słoik z wodą, na którym zamontować trzeba gazę. Następnie ułożyć 2 -3 nasiona fasoli. Później już tylko czekamy, aż fasola wypuści kiełki i uważnie obserwujemy. Kto będzie prowadził dziennik hodowli proszę wszystko pilnie notować 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania: hodowla fasoli

Zakładamy hodowlę rzeżuchy

Potrzebny będzie plastikowy pojemnik, wykładamy go watą lub płatkami kosmetycznymi. Następnie sypiemy nasiona rzeżuchy i podlewamy wodą. Czekamy i obserwujemy jak będzie nam rosła  rzeżucha. Najlepiej pojemnik położyć na parapecie, by był dostęp do światła. Pamiętaj!! Co pewien czas, gdy wata będzie sucha trzeba podlać, bo woda to jeden z elementów wzrostu roślin 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania: hodowla rzeżuchy opis doświadczenia

A oto propozycja rzeżuchy na Wielkanoc 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania: hodowla rzeżuchy opis doświadczenia

Zakładamy hodowlę cebuli

Potrzebna będzie doniczka, albo plastikowy dość wysoki pojemnik. Sypiemy ziemię do doniczki. Wkładamy 5 -6 cebulek tzw. ‚dymek’. Pamiętajmy o tym, by ich całych nie zasypywać, by końce cebuli były na wierzchu. Donicę ustawiamy na parapecie, obok rzeżuchy i fasoli 🙂 Podlewamy. Czekamy i obserwujemy co się będzie działo.

 

Znalezione obrazy dla zapytania: hodowla cebuli opis doświadczenia

Zabawa ,,Kwiaty, drzewa”

Dzieci przemieszczają się po pokoju na paluszkach, rodzic podaje przykładowe kwiaty np.sasanka, krokus, fiołek, stokrotka itp. oraz drzewa np.dąb, sosna, świerk, buk, kasztanowiec itp. Dzieci przyjmują określoną pozycję na hasło określające drzewo zatrzymują się w pozycji o nogach złączonych i rękach wyciągniętych do góry; na hasło określające kwiaty wykonują przysiad podparty. Przed zabawą rodzic demonstruje dzieciom określone pozycje co robić, gdy usłyszą nazwę drzewa,a co robić, gdy usłyszą nazwę kwiatów.

Zaśpiewaj piosenkę ,, Wiosną w ogródku ” 1-2 razy z mamą, tatą, bratem czy siostrą.

Kolorowanka do pobrania dla chętnych:

Wiosenne kwiaty

Plik do pobrania z pracą plastyczną dla chętnych:

Tęcza z odcisķów palców

Po wydrukowaniu, robimy tęczę odciskami paluszków zamoczonymi w odpowiednim kolorze farby. Kto nie ma możliwości wydruku, śmiało może również zrobić tęczę, odciskając paluszkami zamoczonymi w odpowiednim kolorze farby. Rodzice mogą namalować linię, wtedy przedszkolakowi będzie łatwiej.

Życzę powodzenia!!!